Ach, to NEposlušné R

„R“  je jedna z hlásek, se kterou mají děti nejvíce problémy. Je totiž artikulačně velice náročná. Nejenom dětem dělá tato hláska obtíže, ale i hodně dospělých ji špatně vyslovuje.

Abychom tuto hlásku správně vyslovili, musíme umět vyslovovat hlásky D, T, N a L. Krom toho, že ji děti zaměňuji za jinou hlásku, tak si často pomáhají tím, že jim tato hláska vychází z krku. Což je špatně. Říká se tomu hrdelní R. Tato vývojová vada se dlouho odstraňuje.

Cca od 5 let probíhá vývoj této hlásky.

Určitě všichni známe pohádku O princezně, která ráčkovala? To královské vznešené eR, ale to se dnes už nenosí.

Hláska R je vlastně tvořena kmitáním jazýčku. Pokud je jazýček málo ohebný, tak se hlásku R nedaří správně vyslovit. Musíme ho rozkmitat.

Jak rozkmitávat jazýček?

  • Vyslovujeme TTT DDD a následně TD TD TD
  • Jazýček rozkmitáváme i opakováním TDA, MDA, DDA, VDE, KDO, PDU, …
  • Zpívejte si LA LA LA, LA LA LA
  • I výslovností DN DN DN (vyslovujeme jako kdybychom ríkali DRN, ale bez R) či „slovem“ KADLALA KADLALA, aj.

Při opakování slov začínáme tak, že místo hlásky R říkáme D, např.

Trnka …. TDNKA

Trám … TDÁM

Trafika … TDAFIKA

Tradice … TDADICE

Trik … TDIK

Triko … TDIKO

 Než začnete s procvičováním kmitaní jazýčku, nezapomeňte rozhýbat jazýček a mluvidla. Pak následně můžete trénovat. Nepodceňujte to. Usnadní to přirozené vyvození hlásky a jednodušší fixaci ve slabikách, slovech či větách.

Básničky si nechte až nakonec, až dítko hlásku krásně zvládá.

Když dítku začne hláska naskakovat, nečekejte, že ji bude vyslovovat hned ve všech slovech. Musí se postupně zafixovat. Časem se to zautomatizuje.

Důležitý je pravidelný „trénink“ Nepřijde to přes noc nebo samo, ale pomalu se jistě  výsledek dostaví. U každého dítka je to jiné. Někomu to může trvat pár týdnů, jinému dítku zase několik měsíců. Jen, prosím vás, vydržte. Neděláme to pro sebe, ale pro ty naše zlatíčka, pro ty nejcennější, které v životě máme.

Možná se usmíváte nad těmito řádky, ale je to tak. Je dost rodičů, kteří to nevydrží a nechají to volně plynout. Dokonce i docházka k logopedům je kolikrát ukončena – neukončena, že rodič přestal s dítkem docházet na hodiny k logopedovi. A je to velká škoda. Vždyť nás řeč provází celý život. A je to jeden z prvních dojmů, který si o lidech děláme. Tak jim to pojďme ulehčit a udělat jim jednodušší cestičku do života.

Toto je jedna z věcí, kterou můžeme udělat a skoro nás nebude ani nic stát. Vždyť „Předcházet je lepší než napravovat“. Začněte už u nejmenších dětí, ať dítku nedělají problémy hlásky D, T a N. Tyto hlásky by dítko mělo kolem třetích narozenin artikulačně zvládat. Ty, jak jsem již psala, jsou důležité pro správnou výslovnost hlásky R. A to nemluvím o tom, že R potřebujete, aby dítko začalo vyslovovat hlásku Ř. Ale samozřejmě někdy to bývá i obráceně. Dítko začne dříve vyslovovat hlásku Ř.

Předcházet je lepší než napravovat.

© Jitka Šufajzlová

Komentáře