Být rodičem je těžké

Jak jsem již jednou psala na facebooku: Být rodičem je ta nejkrásnější, ale nejsložitější profese. Musíte být totiž doktorem, psychologem, kuchařem, vychovatelem i dítětem.

Všichni co mají děti, říkají, jak je to těžké mít děti. I když jsme je s manželem ještě neměli, tak jsem tomu věřila. Jenže tenkrát jsem nevěděla, co to slovo TĚŽKÉ vůbec znamená.

Myslela jsem si, že to je, když se musí v noci vstávat k dítku a nakrmit ho, přebalovat ho, hrát si s ním, starat se o něj, … Prostě ty každodenní činnosti. Ani si nejde  dopředu říci, co mne vlastně čeká, dokud si to člověk sám nezkusí.

Když jsou manželé (páry) ještě bez dětí, tak si dělají, co chtějí, chodí si a jezdí si, kam chtějí, přijdou si domů, kdy chtějí, když se jim nechce vařit, tak se prostě nevaří, …

Ještě když byl první syn v bříšku, tak jsem věděla, že to nebude jednoduché, zároveň jsem však věděla, že budu pro něj ta nejlepší máma na světě. Hodně jsem četla v různých článcích a přečetla spoustu knih, abych byla připravena na to, co mně může potkat a vyvarovat se různým věcem a předejít jim. Co znamená to slovo Být rodičem je těžkéTĚŽKÉ jsem pochopila, až se Maty narodil. Nejprve přijde nepopsatelné štěstí, které trvá neustále, a také příjde spoustu starostí, o kterých jsem ani netušila, že mohou nastat. Každý máme ty starosti jiné. Někdo jich má více, někdo méně. Mnohdy si je děláme i sami a některé úplně zbytečně.

A pak se narodil druhý syn. Rodiče, co mají více dětí, mne chápou. Slovo TĚŽKÉ je v ten moment ještě TĚŽŠÍ než bylo,  zároveň se však zněkolikanásobil pocit štěstí.

Myslela jsem si, že už budu zkušenější a že mne tolik věcí nepřekvapí. Jenže jsem se spletla. To, co jsem řešila u Matýska, tak u Ondyho vůbec ne a naopak.  Můžeme nasbírat spoustu zkušeností, ale nikdy nebudeme vědět všechno a vždy nás něco překvapí.

Už od narození chceme pro děti to nejlepší a také se o to snažíme. Zda-li děláme vše správně, ukáže jen čas. Ale hřeje nás pocit, že to děláme od srdíčka a nejlépe jak umíme.

A tak se snažím, aby to co je těžké, bylo LEHKÉ a nepřipouštím si to a užívám si ten krásný čas s dětmi.

© Jitka Šufajzlová

Komentáře