Děti a pohádky

My, jako dospělí, dnes málokdy vezme knížku do ruky a se zájmem si ji přečteme. Když přečteme 1 knihu za měsíc, tak je to pro nás hodně.

Ale co děti? Jak to oni mají se čtením?

Děti jsou v neustálém vývoji ve všem. A to i při čtení. Jsou to malí čtenáři. Děti vedeme ke čtení už od narození. Čteme jim už i vlastně dříve, když je maminka má v bříšku 🙂

Co jim čteme, jim zatím vybíráme mi dospělí. Jak dítě roste, tak si začíná vybírat samo.  Zdali bude chtít tuto pohádku nebo jinou či dokonce encyklopedii.

Získává tím:

  • vzájemné pouto s rodiči
  • rozvíjí si slovní zásobu
  • poznává různé příběhy

Pohádky mají děti hodně rádi. Pokud máte doma 2 a více dětí, také znáte to,  že se při výběru četby pohádají? Která pohádka či kniha se bude dnes večer před spaním číst? Každé dítě je naladěno na jinou vlnu či má oblíbeného jiného hrdinu a tudíž má chuť i na jinou pohádku. Jo, jo, tady se musí udělat kompromis.

Pro děti je četba v malém věku zábavou. V pozdějším věku je to už povinnost a tak mnoho dětí přestává číst. Plní si jen povinnou četbu a hotovo.

Proč děti pohádky tak milují?

V pohádce vystupují nadpřirozené bytosti a to děti úplně fascinuje. V pohádkách dochází k tomu, že splývá reálný svět se světem fantazie. A tu děti mají obrovskou :-).

V pohádkách může dítě poznat různé přátelé, prožívat různá dobrodružství. Také rozvíjí dětskou představivost.

Zkuste, ať vám dítko po přečtení, příběh převypráví. Ze začátku potřebuje pomoc, ale pokud to děláte často, pak to zvládne úplně samo. Děti jsou všechny  šikovné, ale musíme jim dát prostor.

autor: Jitka Šufajzlová

Komentáře