Pořadí, v jakém jsme se narodili, má podstatný vliv na to jací jsme i na to, jací jsme rodiče. Zkuste se nejprve podívat sami na sebe a zamyslet se, co je pro vás charakteristické: svědomitost, spolehlivost, perfekcionismus, pečlivost, jste tichý, systematický, pořádkumilovný.
Odborníci říkají, že věkový rozestup mezi dětmi má také podstatný význam. Pokud je věkový rozdíl sourozenců více jak 5 let, tak se dítko narozené po 5 letech v rodině bere jako prvorozené – je to tzv. „druhá rodina“.
Když jsem si o těchto věcech postupně četla, tak jsem pomalu ale jistě u některých lidí pochopila, proč jsou vlastně takoví, jací jsou. A věřím, že i vám pomůže lépe pochopit, proč se vlastně někteří lidé chovají zrovna právě tak, jak se chovají.
Typické rysy, kromě již zmíněných jsou: vážnost, kritičnost, studijní typ, cílevědomost, obětavost, vstřícnost, spoléhá sám na sebe, loajálnost.
Jsou dva typy prvorozených či jedináčků:
Prvorozeným se dostává více pozornosti, vše, co udělají, je pro rodiče velký prožitek. Většina rodičů se snaží první dítě všelijak povzbuzovat a podporovat. Vždyť přece náš „Pepík“ bude úspěšný. „Podívej se, tatínku, jak mu to jde!“ Říká vám to něco?
Po pracovní stránce najdeme prvorozené častěji ve vedoucích pozicích než prostřední či nejmladší narozené.
Být prvorozený má i své nevýhody. Prvorození, kteří to čtete, mi dáte určitě za pravdu, že jako „průkopníci“ cesty svým sourozencům jste byli více káráni a byly na Vás kladeny větší nároky. Museli jste více poslouchat, než váš mladší sourozenec. Ať chceme nebo nechceme, děláme to samé.
Pokračování přístě 😉
autor článku: Jitka Šufajzlová
zdroj: kniha Suurozenecké konstelace Kevin Leman
Komentáře