Zase ten hodinový posun a jak to řešit u dětí

Mnoho rodičů vytvořilo dětem denní režim. Ač se nezdá, posunutí času o 1 hodinu může celý režim narušit a je z toho pár rozhozených dní.

Jak tomu předejít?

Když bylo našemu staršímu synovi cca ¾ roku a měl se letní čas posouvat na zimní, měli jsme celkem problém se srovnáním času. Už od mala měl malej pevný režim. Ale vyzráli jsme nad tím. A jak? Je to rada mého tatínka. Když jsem se s ním o tom bavila, tak mi řekl, že musím posouvat po chvilkách, a tak vznikla tato metoda, postup, návod  nebo jak tomu chcete říkat. Je několikrát vyzkoušená a nikdy nás nezklamala. Vyzkoušejte a uvidíte.

Je to velmi jednoduché. Jen my lidé – rodiče –  možná ve všem hledáme složitosti. Jen je potřeba zaregistrovat pár dní dopředu, že se bude čas měnit. Vím, že to někdy nestihneme postřehnout. Dozvíme se to až víkend, kdy se čas mění. Není to pro nás až tak podstatné. Děti, práce a spousta povinností, které musíme jako maminky (tatínci) zastat, nám zaberou spoustu času a myšlenek. Věřte, až to vyzkoušíte, tak si vždy dáte upozornění s předstihem do upomínek 🙂

Nikdy si nemohu zapamatovat, kdy máme o hodinu více nebo méně, zdali je to na podzim nebo na jaře. Možná vy si to pamatujete, ale pokud se nepodívám do kalendáře, tak to prostě nevím. Při posunutí na letní čas z 2 na 3 hodinu, nám posun ubírá 1 hodinu z denního režimu, a může dojít u dětí k posunutí ranního vstávání a oddálení ukládání k večernímu spánku. Pojďme se tedy podívat, jak tomu předejít 🙂

Rodiče na rodičovské dovolené

K posunu dochází vždy v neděli. Vy začnete už v úterý a to tak, že si každý den posunete režim o 10 min. Dítě krátký časový interval nepozná, ale hodina už pro něj může být hodně. Většinou bývá.

Úterý před posunem času

Jak vstanete, přetočte si hodiny, podle kterých se řídíte o 10 min. dopředu. Pro zjednodušení jim tu budeme říkat „pracovní“ hodinky.  Dejme tomu, že jste vstala v 6 hod., vy už budete mít 6:10 hod. Budete se celý den řídit tímto časem, tzn. svačinky, obědy a ukládaní dětí ke spánku vždy o 10 min. dříve proti aktuálnímu času. Cílem je, abyste na „pracovních“ hodinkách v den posunu měli po vstávání místo 6 hod 7 hod.

Pro názorný příklad uvedu tabulku denního režimu dětí.

Středa před posunem – vše děláte o 20 min. dříve. Opět ráno vstanete a posunete „pracovní“ hodinky o 10 min. Druhý den vypadá takto:

Ve čtvrtek před posunem času vše děláte o 30 min. dříve.

V pátek před posunem posouváme o dalších 10 minut. Celkem jste tedy už posunuli 40 minut.

V sobotu den před posunem času si posuňte „pracovní“hodinky o dalších 10 min. Ukázkový přehled pak vypadá následovně:

V neděli v den posunu si opět ráno posunete vaše „pracovní“ hodinky o 10 min. dopředu a vše je srovnáno.

Jak vidíte, příprava na změnu nám zabere 6 dní. Kdy přesně začnete, je na vás. Můžete začít ve čtvrtek před nedělní změnou času a srovnáte režim dětí se letním časem až v úterý.

Když byly naše děti malé, tak jsem tento postup opakovala při každé změně do 3 let. Od 3 – 5 let jsem interval prodloužila na 15 min. Každé dítě je jiné, některé zvládne jen 10 min. některé 20 min. Tento postup máme vyzkoušený několikrát a dá se říci, že tím pádem jsme nikdy změnu času nepocítili. Žádné výkyvy v denním režimu nebo náladovost dětí jsme neměli. Krásně jsme tím propluli, na rozdíl od některých maminek dětí, které si stěžovali na to, jak je dítě nevrlé a brzy ráno vstává, že se vůbec nevyspí apod. Od 5 let už u nás není pozvolné posouvání času potřeba. Vše se tak nějak zvládá samo 🙂

Pracující rodiče

Tady toho prostoru moc není. Jsou na to jen 2 dny a to víkend. Posunutí si rozdělíme na 2 dny, tj. posun každý den o 30 min. nebo můžete využít následujícího modelu:

V pátek začnete posunem času před večeří a večerním spánkem. Tím, že si posunete hodinky dopředu o 20 min., začnete pomalu den zkracovat.

V sobotu před večeří si posunete vaše „pracovní“ hodinky o dalších 20 minut. Veškeré činnosti řídíte podle nich.

V neděli před večeří posouváte vaše „pracovní“ hodinky o dalších 20 minut. Tento večer se posune posledních 20 minut. 3 krát 20 min. je celá hodina. Možná to trochu působí složitě, ale je to tak. Zjednodušeně řečeno: na vašich „pracovních“ hodinkách se potřebujete dostat na 19:30 hod., protože, když jste začínali , bylo na hodinkách 18:30 hod. Posun času je o 1 hodinu dopředu.

Teď se můžete řídit jakýmikoli hodinkami, pokud jste si však přetočili i ostatní 🙂

TIP: Vůbec nepřemýšlejte nad tím, kolik by bylo hodin dle aktuálního času. Řiďte se vašimi „pracovními“ hodinkami a vše bude v pořádku.

Časy jsou jen pro názorný příklad, vy si doplňte vaše podle vašeho denního režimu.

Možná je to banální a mnozí z vás tento systém při změně času využívají, ale i přesto věřím, že tento postup využije spousta dalších rodičů s dětmi a pomůže jim.  Proto, prosím o sdílení, ať se dostane k co nejvíce rodičům.

„Předcházet je lepší než napravovat“

Více o spánku dětí v e-booku Zdarma ke stažení ZDE.

Komentáře